Strona głównaAktualnościZ kart historiiFiliaMisjaOfertaDziałalność kult-ośwRegionaliaGaleriaGodziny otwarciaKontaktWyróżnieniaLinki

 

 

Galeria:

"WZOROWA BIBLIOTEKA ROKU 2012"

 

   Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach otrzymała honorowy tytuł  "WZOROWA BIBLIOTEKA ROKU 2012" przyznawany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
Tytuł nadawany jest wyróżniającym się bibliotekom stopnia podstawowego.

   Uroczystość nadania tytułu „Wzorowa Biblioteka Roku 2012" odbyła się 28 listopada w budynku OSP w Borkach. Wśród gości obecni byli m. in. przedstawiciele: Artur Walasek - Sekretarz Województwa, Iwona Jańczuk – Inspektor ds. czytelnictwa i upowszechniania kultury Urzędu Marszałkowskiego, Zofia Ciuruś - Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Małgorzata Pieczykolan – Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP w Lublinie, Krystyna Szubka – Instruktor Działu Instrukcyjno- Metodycznego w WBP w Lublinie, Lucjan Kotwica - Starosta Powiatowego Radzyńskiego, Wójt Gminy Borki, Przewodniczący Rady Gminy Borki, dyrektorzy szkół z terenu gminy Borki, przedstawiciele bibliotek publicznych powiatu, instytucji oraz organizacji. Przybyłych gości powitał wójt gminy Henryk Mateusiak, następnie Kierownik Krystyna Maksymiuk przedstawiła historię biblioteki GBP w Borkach w postaci prezentacji multimedialnej. GBP w Borkach otrzymała wyróżnienia: Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego oraz Dyplom Uznania od Marszałka Województwa Lubelskiego, podziękowania i listy gratulacyjne. Kierownik GBP Krystyna Maksymiuk, oraz bibliotekarki Małgorzata Chojnacka, Grażyna Milaniuk otrzymały również Pamiątkowy Medal Województwa Lubelskiego. Uroczystość była okazją do uhonorowania długoletnich czytelników GBP w Borkach i filii w Woli Osowińskiej, osób i instytucji współpracujących z biblioteką. Uroczystość uświetnił występ zespołu śpiewaczo teatralnego z Sitna. Uroczystości towarzyszyła wystawa „Wokół Pałacu i Dworu w Borkach”.

 

 

Stoisko promocyjne Biblioteki podczas dożynek

   19 sierpnia 20112 r. odbyły się dożynki Powiatowo-Gminne w Sitnie gm. Borki.Biblioteka przygotowała stoisko informacyjno-promocyjne.

 

Informujemy, że laureatką nagrody im. Anny Platto  w 2012 r. została Grażyna Milaniuk bibliotekarka z Filii w Woli Osowińskiej Gminnej Biblioteki Publicznej

 

Przedstawiciele Biblioteki Narodowej w Borkach

   W dniach 12-13 lipca 2012 roku Gminną Bibliotekę Publiczną w Borkach odwiedziły Panie Barbara Budzyńska i Małgorzata Jezierska z Biblioteki Narodowej w Warszawie. Celem wizyty było badanie czytelnictwa, zapoznanie się z działalnością biblioteki na terenie gminy pod względem merytorycznym jak i współpracy ze środowiskiem.

 

Biblioteka odnowiona

W lipcu 2012 r. odmalowane zostały pomieszczenia Biblioteki. Kolorowe ściany i foteliki ożywiły wnętrza.

 

Spotkanie autorskie z Wiolettą Piasecką

   W dniu 11 czerwca 2012 r. Gminną Bibliotekę Publiczną w Borkach odwiedziła znana bajkopisarka Wioletta Piasecka,  autorka m.in. książek dla dzieci: „Dawno temu...", „Krówka Modnisia", „Tańczące Czarownice".Pisarka spotkała się z najmłodszymi czytelnikami, dziećmi klas 0 - 3 ze Szkoły Podstawowej w Borkach. Dzieci przyjęły pisarkę bardzo ciepło. Wioletta Piasecka w stroju wróżki wprowadziła najmłodszych w zaczarowany świat swoich baśni i bajek. Jej długa różowa sukienka, kapelusz z różowym welonem zachwyciły szczególnie dziewczynki. Dodatkowo pisarka przedstawiła fragment własnego teatrzyku lalkowego, który bardzo spodobał się dzieciom. Radość naszych dzieci jest najlepszym podziękowaniem i potwierdzeniem  faktu jak ważny jest kontakt z książką. Autorskie spotkania są doskonałą formą utrwalenia wiadomości o przeczytanych bajkach oraz okazją do zaszczepieni w najmłodszych miłości do literatury.Po spotkaniach ustawiała się długa kolejka po dedykację i autograf autorki.

 

Lekcja biblioteczna dla uczniów kl. VI pt. „Katalogi tradycyjne i elektroniczne”

 

Konkurs na plakat „Wrota Lubelszczyzny- Informatyzacja Administracji”

   W maju  2012 r. Biblioteka przystąpiła do konkursu plastycznego  ogłoszonego przez gminę Borki.  W konkursie wzięło  udział 12 uczestników, którzy pracowali w 4 osobowych grupach. Młodzi artyści  w sposób ciekawy i kreatywny pokazali jak zinformatyzować administracje różnych urzędów aby usprawnić kontakt z klientami. Nagrody zostały wręczone podczas pikniku rodzinnego w Woli Osowińskiej.

 

Konkurs FunEnglish w Bibliotece

   W marcu i kwietniu b.r. odbył się multimedialny konkurs ze znajomości języka angielskiego. Rywalizacja odbywała się w trzech etapach:

1 -Eliminacje (19.03 – 05.04.), do których przystąpiło 16 dzieci

2 -Półfinał (10-13.04.), do którego zakwalifikowało sie13 osób

3 - Finał (18.04), do którego zakwalifikowało się 11 osób

   Dzieci rozwiązywały zadania konkursowe w bibliotece przy komputerach z dostępem do Internetu w wyznaczonym przez organizatora terminie. Każdy uczestnik miał do rozwiązanie 10 zadań i grę. Każdy etap to trudniejszy zestaw zadań, jednak 13 naszych uczestniczków dość dobrze poradziło sobie w półfinale i zakwalifikowała się do Wielkiego Finału FunEnglish, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.  W Finale zwyciężyło 11 osób.
Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy a finaliści certyfikat uczestnictwa w Wielkim Finale.

GRATULUJEMY !

 

Ferie z filmem w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach realizowała projekt „Ferie z filmem w bibliotece" we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Dzięki realizacji otrzymała filmy pochodzące ze zbiorów edukacyjnych programu „Jeden Świat – kluby filmowe”, programu dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty oraz zasobów własnych programu „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece". W ramach projektu  podczas ferii Bibliotece wyświetlane były następujące filmy: „Tysiąc razy silniejsza”, „Droga czerwonej lodówki” i „Krokodyle z przedmieścia”. luty 2012.

 

 

W krainie życia i baśni Andersena

Pod taką nazwą w styczniu 2012 r.  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach odbył się cykl  spotkań  bibliotecznych, których głównym celem było rozbudzenie u dzieci zainteresowań baśnią i popularyzacja twórczości H.Ch. Andersena.

Bibliotekę odwiedziły klasy I-IV ze Szkoły Podstawowej w Borkach. Spotkaniom towarzyszyła wystawa objazdowa z WBP z Lublina poświęcona H.Ch. Andersenowi. Dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju quizach sprawdzających znajomość tekstów baśni Andersena. Miały możliwość obejrzenia filmu pt. Dziewczynka z zapałkami. Największą atrakcją było spotkanie w Bibliotece z Królową Śniegu, która przeczytała dzieciom baśń pt. Dzikie łabędzie. Dzieci aktywnie i z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych.

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach bierze udział w projekcie "FunEnglish w bibliotece", dzięki któremu dzieci w wieku 6-12 lat mogą BEZPŁATNIE uczyć się z angielskiego.

"FunEnglish w bibliotece" to kurs komputerowy, który mądrze łączy naukę języka obcego z zabawą. Fotolekcje, ćwiczenia, gry edukacyjne, setki filmów i piosenek opracowane przez ekspertów, to sprawdzony sposób, dzięki któremu dziecko bez stresu i skutecznie uczy się angielskiego

 

Biblioteka w II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek

 W listopadzie  2011 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach otrzymała sprzęt z Programu Rozwoju Bibliotek.  Pracownik firmy TALEX S.A. dostarczył i zainstalował sprzęt komputerowy do bibliotek: GBP w Borkach i filii w Woli Osowińskiej. Każda z bibliotek otrzymała komputer, urządzenie wielofunkcyjne, drukarkę i aparat fotograficzny.

 

Szkolenie powiatowe bibliotekarzy

 21 września 2011 r. odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach szkolenie dla bibliotekarzy z powiatu radzyńskiego. Jednym z tematów szkolenia była działalność kulturalno-oświatowa Biblioteki Gminnej w Borkach oraz jej filii w Woli Osowińskiej. Drugim punktem  szkolenia były warsztaty na temat selekcji księgozbioru w bibliotece, które poprowadziła Jolanta Ben – instruktor z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

 

Prezentacja biblioteki na Dożynkach Gminnych

Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach zorganizowała swoje stoisko promocyjne podczas Dożynek Gminnych  2011 na którym wystawione były kroniki biblioteczne, foldery, wizytówki, broszury, zakładki do książek.

"Głośne czytanie"

W dniu 17  czerwca 2011 r. w Bibliotece  książki dla dzieci czytał Pan Dariusz Gałan - kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Radzyniu Podlaskim.

Na spotkanie przybyły uczniowie kl.  IV ze Szkoły Podstawowej w Borkach,  pod opieką  nauczycielki  Karoliny Sałata. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały krótkich opowiadań i bajek czytanych przez Pana Dariusza Gałana .
Głośne czytanie bardzo przypadło do gustu słuchaczom i wszyscy wyrazili ochotę samodzielnego czytania tekstu. Najwięcej radości sprawiło czytanie książeczki Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Wierszyki łamiące języki”

Spotkanie zakończyło się zaproszeniem do korzystania z oferty  Biblioteki w okresie wakacji.

 

„Rozegraj Unię”

W dniu 15.06.2011 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Borkach odbyła się II runda projektu edukacyjnego „Rozegraj Unię”.

Uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów w I rundzie zakwalifikowali się do debaty „Rozegraj Unię ”, związanej ze sprawowaniem przez Polskę od       1 lipca br. urzędu prezydencji w Unii Europejskiej.
Liderem uczniów była Kinga Sałata. Uczniowie losowali numery zespołów państw unijnych, zajmowali przyznane miejsca, rozwiązali krótki test, będący preludium do gry właściwej. Rozgrywkom wszystkich rund towarzyszyły wielkie emocje. Chodziło o osiągniecie jak najlepszego wyniku. Poza tym platforma, która symulowała prawdziwe obrady państw członkowskich UE budziła wśród nich ciekawość. Ostatecznie uczniowie osiągnęli zadowalający wynik 2100 punktów. Gratulujemy!
 

 

 

Rozegraj Unię”

Realizacja I etapu  - Projektu  "Rozegraj Unię - Debaty o prezydencji w bibliotekach publicznych” jest już za nami.

W dniu 1 czerwca  pod kierunkiem Małgorzaty Chojnackiej z GBP w Borkach i Aldony Sobczuk nauczycielki historii i WOS-u. odbyły się rozgrywki szkolne, które  wyłoniły  największych znawców Unii Europejskiej wśród uczniów  z Gimnazjum w Borkach .

Oto najlepsi z najlepszych:

Kinga Sałata, Konrad Latoch, Monika Wójcik, Mateusz Gajda, Jakub Mitura, Marta Sokół, Krzysztof Kulenty, Tomek Tomczak, Dominika Wajrak, Aleks Kaliński, Robert Rolak, Katarzyna Janczura, Przemysław Świć, Izabela Kożuch, Paulina Sałata.

Osoby te, jeszcze w czerwcu spotkają się na finałowej debacie w Bibliotece.

 

 

Spotkanie laureatów

W dniu 16 maja 2011 r. w Bibliotece w Borkach  odbyło się spotkanie laureatówOgólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Bezpiecznie na wsi” , którego organizatorem była Placówka Terenowa KRUS w Kocku.

W spotkaniu uczestniczyło 26 osób ( laureaci konkursu, nauczyciele , przedstawiciele KRUS  w Kocku  Andrzej Chojnacki i Marian  Musiał oraz Wójt Gminy Borki  Henryk Mateusiak.

Uczestnicy otrzymali nagrody i podziękowania. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac nagrodzonych, która można oglądać w Bibliotece.

 

 

Sieciaki w Bibliotece –  “Bezpieczny Internet”

Coraz więcej, młodszych osób korzysta z Internetu. Wraz ze wzrostem dostępności do nowoczesnych technologii zwiększa się także skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie dzieci.

Jak ustrzec dzieci przed zagrożeniami związanymi z korzystaniem z internetu? Na co zwrócić ich szczególną uwagę?

W tym celu Biblioteka realizuje zajęcia, których ideą jest propagowanie bezpiecznego korzystania z Sieci.

Na zajęciach w Bibliotece  można  między innymi obejrzeć kreskówkę pt. „Sieciaki”, w której prezentowane  są zagrożenia internetowe, symbolicznie przedstawione jako złe “Sieciuchy”. Zapoznać się także z „siecio-misjami”, czyli konkursami i łamigłówkami.

 

SPOTKANIA W IZBIE REGIONALNEJ

Galeria Flash

 

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

 

KWIATY Z BIBUŁY

W sierpniu b.r. w ramach realizacji  projektu Izba Regionalna z Programu Integracji Społecznej  odbyły się warsztaty bibułkarskie dla dzieci  i młodzieży. Uczestnicy warsztatów poznali różne techniki robienia kwiatów z  bibuły jak: rolowanie, technikę połączenia wszystkich elementów kwiatka uczestnicy wykonywali samodzielnie  róże, maki, chabry. Chociaż sztuka robienia kwiatów jest trudna dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem i cierpliwością wykonały piękne bukiety, które zdobią zbę.

 

 

BIBLIOTEKA BIERZE UDZIAŁ W PROGRAMIE
AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK

Darmowy Internet w Gminnej Bibliotece Publicznej

Wszystko to dzięki przystąpieniu naszej placówki do programu „ Biblioteki z Internetem TP”. Celem programu jest wzmocnienie informacyjnej i społecznej roli bibliotek publicznych. Biblioteki nie od dziś pretendują do roli nowoczesnych , wielofunkcyjnych centrów informacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych. Ideą programu jest umożliwienie grupom społecznym zagrożonym wykluczeniem cyfrowym spełnienia ich potrzeb i aspiracji poprzez powszechny i darmowy dostęp do największego i chyba najpowszechniejszego źródła informacji jakim jest Internet. Pomysłodawcą programu jest Fundacja Orange . Dzięki uczestnictwu w programie , grupa TP od czerwca b.r. finansuje Gminnej  Bibliotece Publicznej w Borkach oraz w filii w Woli Osowińskiej  dostęp do Internetu. Program Akademii Orange prowadzony jest na podstawie porozumienia w spawie internetyzacji polskich bibliotek publicznych z dn. 6 sierpnia 2009 r. zawartego pomiędzy TP, Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach w dniu 21 czerwca b.r. zorganizowała dla  dzieci spektakl p.t. „Worek szczęścia”, w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu z Programu Integracji Społecznej. Wykonawcą byli aktorzy Teatru profilaktyczno-edukacyjnego „Moralitet” z Krakowa. Bajka  bardzo podobała się zarówno dzieciom jak i nauczycielom. W formie zabawy dzieci miały okazję nauczyć się podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 

 

Biblioteka Publiczna w Borkach realizuje projekt „ Kontynuacja Izby Regionalnej dla dzieci i młodzieży osób starszych z terenu gminy Borki”.  Celem projektu jest aktywna integracja młodzieży gimnazjalnej z terenu gminy Borki Projekt realizowany jest w ramach Poakcesyjnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach projektu proponujemy młodzieży możliwość zwiedzania Izby, kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Proponujemy wycieczki do Izby, warsztaty i spotkania z ludźmi ze świata kultury, sztuki.
Zapraszamy

 

SPOTKANIE Z SENIORAMI

Gminna Biblioteka Publiczna w Borkach  w ramach projektu „ Kontynuacja Izby Regionalnej„ z Programu Integracji Społecznej  PPWOW w dniu 17 listopada 2009 r. zorganizowała   spotkanie członków Kółka Historycznego prowadzonego przez nauczycielkę Aldonę Sobczuk z najstarszymi mieszkańcami.

Na spotkanie z młodzieżą przybyli: Eugeniusz Bober, Czesława Sokół, Leonka Skubisz.  Zaproszeni goście okazali się ludźmi niezwykle ciepłymi  i pozytywnie nastawionymi do przedstawionego im programu.

Podczas spotkania wyświetlony został film o Borkach współczesnych a następnie prezentacja „Borki i ich mieszkańcy na starej fotografii”. Wspólnie obejrzeli film i zdjęcia dzięki temu mogli dokonać analizy porównawczej 100 lat temu i dziś. Pozostałą część spotkania wypełniły wspomnienia seniorów i zwiedzanie Izby.

 

 

Wystawa  fotograficzna „PIĘKNO  GMINY  BORKI”

Wystawa przygotowana i sfinansowana została ze środków Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Zgodnie z projektem jest to wystawa objazdowa, której pierwsza prezentacja odbyła się na dożynkach gminnych dnia 30 sierpnia 2009 roku. Następnie prezentowana będzie dzieciom i młodzieży szkolnej według zapotrzebowania szkół oraz w Izbie Regionalnej w Borkach. Celem wystawy jest prezentacja walorów przyrodniczo-kulturowych gminy, propagowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego gminy, pogłębienie wiedzy  o swym regionie, kulturze i przyrodzie oraz prezentacja starych fotografii nasza wieś dawniej.

 

Pocztówka Gminy Borki

Biblioteka  opracowała i wydała pocztówkę promującą gminę Borki.Pocztówkę  opracowano  i wydrukowano w ramach projektu realizowanego przez Bibliotekę z programu PPWOW.

 

 

 

 

ZŁOTE GODY

W dniu 30 maja 2009 r. w remizie OSP w Borkach odbyła się uroczystość „ZŁOTE GODY” współfinansowana ze środków  PPWOW w ramach projektu kontynuowanego przez Bibliotekę. Spotkanie rozpoczęto Mszą Świętą odprawioną w intencji Jubilatów w kościele parafialnym w Borkach. Medale Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie wręczali jubilatom Wójt Gminy  Borki Henryk Mateusiak, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Chojnacki,  Kierownik USC  Roman Stępniak. W uroczystości uczestniczył  ks. Proboszcz Marek Matusik, który obdarował Jubilatów pamiątkami z okazji tak szczególnego jubileuszu.Uroczystość uświetnił zespół śpiewaczy z Olszewnicy.

 

Kontynuacja projektu rozpoczętego w ramach  PPWOW

W maju odbyło się w GBP spotkanie autorskie z Edytą Zarębską zorganizowane w ramach  projektu „Kontynuacja Izby Regionalnej w miejscowości Borki, dla dzieci i młodzieży, rodzin z dziećmi z terenu gminy Borki.

W spotkaniu uczestniczyło około 90 dzieci z klas 0-III ze szkół z  Bork,  Olszewnicy i  Sitna  wraz ze swoimi nauczycielami. Po zakończeniu spotkania dzieci zwiedziły. Izbę Regionalną i Bibliotekę. Głównym celem była integracja szkół, rozwój zainteresowań czytelniczych a także przygotowanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

 

   W roku 2008 Gminna  Biblioteka Publiczna w Borkach otrzymała dofinansowanie  od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Promocja czytelnictwa i Priorytetu 1 "Rozwój księgozbiorów bibliotek" na zakup nowości wydawniczych w wysokości 6 006 zł.

Z pieniędzy tych zakupiono 341  egzemplarzy nowości wydawniczych, w tym literatura piękna, popularnonaukowa, również dla dzieci i młodzieży.

 

„Utworzenie Izby Regionalnej w miejscowości Borki dla dzieci i młodzieży, osób starszych z terenu gminy Borki” – projekt GBP w Borkach

Miło, nam poinformować, iż od 10 października bieżącego roku nasza Biblioteka realizuje projekt Utworzenie Izby Regionalnej w miejscowości Borki dla dzieci i młodzieży osób starszych z terenu gminy Borki” w ramach Programu Integracji Społecznej, który jest finansowany z Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich.

Podstawowym celem utworzenia i działalności Izby Regionalnej jest wsparcie integracji społecznej dzieci i młodzieży, osób starszych, upowszechnianie dziedzictwa kulturowego związanego ściśle z terenem gminy Borki oraz stworzenie miejsca do wspólnych spotkań, wspólnego działania.

 

Skrócony harmonogram:

         październik  2008 – organizacja Izby z udziałem wszystkich chętnych mieszkańców gminy

         listopad 2008 – zajęcia historyczno-regionalne dla dzieci i młodzieży

         grudzień  2008 – otwarcie Izby z prezentacją i degustacją potraw   

 

           Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych.

 

Otwarcie Izby Regionalnej

   Zgodnie z planem uroczyste otwarcie Izby Regionalnej odbyło się 14 grudnia 2008 r. Na uroczystość  przybyli: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski,Starosta  Powiatu Radzyńskiego Jerzy Kułak,  Instruktor Działu Instrukcyjno-MetodycznegoWBP w Lublinie Krystyna Szubka,  Księża, Koordynator Regionalny PPWOW Agnieszka Wróblewska, Wójt Gminy Borki Henryk Mateusiak, radni , sołtysi,  dzieci i młodzież szkolna z opiekunami biorąca udział w Konkursie „Wspomnienia z życia dawnej wsi”,  dyrektorzy szkół,  dyrektor GOK,  nauczyciele , pracownicy Urzędu Gminy .Gościem honorowym była córka ostatniego właściciela majątku Borki Pani Anna Krzyżanowska z mężem - fundatorka pamiątek po rodzinie Jadźwińskich. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac pokonkursowych oraz prezentacja i degustacja potraw    staropolskich.

 

Więcej zdjęć z otwarcia w zakładce Izba Regionalna

Zapraszamy do odwiedzania Izby

Młodzież szkolna podczas zajęć historyczno-regionalnych prowadzonych przez Panią Małgorzatę Chojnacką w nowo tworzonej Izbie Regionalnej.

 

Zajęcia historyczno-regionalne

Zajęcia historyczno-regionalne prowadzone przez Panią Małgorzatę Chojnacką w nowo tworzonej Izbie Regionalnej

"Czas na czytanie. Książka wzbogaca"

Świat Książki zainicjował wraz z partnerami, Ciszewski Public Relations i Fundacją Agory, wielką społeczną akcję "Czas na czytanie. Książka wzbogaca".

Informujemy, że nasza Biblioteka wzięła udział w akcji, dzięki, której wzbogaciła się o 26 nowych pozycji książkowych dla dzieci i dorosłych. Książki przekazano bezpłatnie za co w imieniu czytelników i własnym dziękujemy inicjatorom akcji. 

 

Spotkanie autorskie

20 maja o godz. 9.00 w bibliotece, odbyło się spotkanie z Krzysztofem Petkiem, autorem cyklu powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży, dziennikarzem, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I gimnazjum w Borkach. Autor przedstawił swoje książki a serii „Porachunki z przygodą ,Gra, Operacja Hydra”,  opowiadał o wyprawach organizowanych dla swoich czytelników.  Zwracał  uwagę  młodych słuchaczy na takie wartości  jak: przyjaźń, honor, mądrość ,szacunek. Duże zainteresowanie szczególnie wśród chłopców, wzbudziły umiejętności Krzysztofa Petka w zakresie sztuk walki. Zademonstrował też kilka chwytów ze sztuki samoobrony.                                  

Spotkanie współfinansowane było przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach zadań dla powiatu.

Krzysztof Petek urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc między innymi w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum, rozpoczynając publikowanie w ogólnopolskich czasopismach. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Publikował w czasopismach polskich i niemieckich. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci i młodzieży.
Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii Porachunki z przygodą. Dla Wydawnictwa Literatura z Łodzi pisał serię GRA, pozostałe książki wydaje Wydawnictwo WORD-PRESS.
Od roku 2001 jest członkiem Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji POECI BEZ GRANIC i wydawcą pofestiwalowego almanachu. W roku 2006 został prezesem Stowarzyszenia Promocji Kultury EURECUS, w marcu 2007 - wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
Wciąż pisze kolejne książki, podróżuje po Polsce zapraszany na spotkania autorskie, promując także zdrowy styl życia i aktywność społeczną. Walczy z postawami patologicznymi, organizując wykłady, wyprawy dla młodzieży. Uczestniczy w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Prowadzi międzynarodowe szkolenia literackie i warsztaty dziennikarskie.

Informacja o autorze pochodzi ze strony www.petek.prv.pl

 

Przeprowadzka Biblioteki

Dobiegły końca prace związane z przeprowadzką zbiorów do wyremontowanego pomieszczenia z I piętra na parter. Powierzchnia 70 m kw. pozwala na korzystniejsze niż w poprzednich warunkach, rozmieszczenie zbiorów.

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

W dniu 3 grudnia 2007 r. Gminna Biblioteka Publiczna  w Borkach zorganizowała spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke, które odbyło się w Zespole Szkół  w Borkach . W spotkaniu wzięło udział około 70 dzieci ze szkół podstawowych z Bork i Woli Osowińskiej. Grzegorzem Kasdepke – jest wybitnym autorem współczesnych opowiadań i bajek dla dzieci, twórcą scenariuszy seriali telewizyjnych, dziennikarzem pism dziecięcych . Laureatem wielu  prestiżowych nagród i wyróżnień. Autor w sposób lekki i dowcipny opowiadał dzieciom o swoich dotychczasowych książkach zachęcając w ten sposób maluchy do czytania. Na zakończenie dzieci ustawiły się w kolejce po autografydo nowo zakupionych książek.

Pracownicy biblioteki publicznej składają serdeczne podziękowania Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim Halinie Pieńkus, za zorganizowanie spotkania, którego koszty pokryte zostały z dotacji powiatowej w ramach zadań dla powiatu. Dziękujemy także Dyrekcji Zespołu Szkól w Borkach, nauczycielom i pani bibliotekarce za pomoc w przygotowaniu spotkania.

 

Sukces  młodej czytelniczki

Z radością informujemy, że nasza czytelniczka Justynka Kępińska uczennica klasy III została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Wakacje jak marzenie”. Konkurs realizowany był w Bibliotece w ramach akcji  „Lato w bibliotece”.  Uroczyste wręczenie nagród połączone z wernisażem prac odbyło się w Warszawie w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 46. Przewodniczącą Jury była Beata Tyszkiewicz, która  wręczyła nagrody  i dyplomy laureatom. Oprócz Justynki Kępińskiej nagrody za uczestnictwo  otrzymały również inne dzieci z Bork: Magda Kępińska, bliźniaczki Sylwia  i Kasia Janczura.

W dniu 16 września z okazji dożynek gminnych w Olszewnicy, 

          Biblioteka zorganizowała kiermasz książek

 

W maju-czerwcu Biblioteka Wojewódzka Publiczna w Lublinie ogłosiła konkurs
wiedzy o Hieronimie Łopacińskim i Bibliotece jego imienia.
W konkursie uczestniczyło ponad 500 osób.
Wśród nagrodzonych znaleźli się czytelnicy naszej Biblioteki:
             MONIKA I MATEUSZ CHOJNACCY
               G r a t u l u j e m y !


 

Najlepsi młodzi czytelnicy

Dnia 22 czerwca 2007 roku w naszej Bibliotece odbyło się spotkanie z najlepszymi czytelnikami w kategorii od 7 do 12 lat. Aby zdobyć  ten zaszczytny tytuł, należało systematycznie wypożyczać i czytać książki oraz zachęcać swoich rówieśników do czytania. Najlepszym czytelnikom Kierownik Biblioteki w obecności rodziców i opiekunów wręczyła dyplomy i statuetki.

A oto najaktywniejsi czytelnicy:

1. Rola Karolina

2. Kępińska Justyna

3. Wójcik Sylwia

4. Mazurek Martyna

5. Szymanek Dominika

6. Chojnacki Sebastian

7. Pasek  Marta

8. Rogala Paulina

9. Kwaśny Jakub

10. Janczura Katarzyna

11. Janczura Sylwia

12. Lis Żaneta

Wszystkim wymienionym  składamy serdeczne gratulacje

i życzymy udanych wakacji.

 

Cenny dar dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Borkach

W dniu 24 stycznia b.r. gościliśmy w Bibliotece Panią Annę Krzyżanowską z mężem.  Pani Anna Krzyżanowska jest córką śp. Zygmunta Jaźwińskiego ostatniego właściciela majątku Borki. Podczas wizyty przekazała zbiór przedmiotów pochodzących z lat przedwojennych, będących pamiątkami po rodzinie Jaźwińskich. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Borki Henryk Mateusiak oraz instruktor MBP w Radzyniu Podlaskim Halina Pieńkus. W Bibliotece planowane jest zorganizowanie „Kącika Pamięci”,poświęconego historii tych ziem i ludzi z niązwiązanych.

 Pracownicy Biblioteki serdecznie dziękują Ofiarodawczyni za cenny dar.

 

 

50    LAT  GMINNEJ  BIBLIOTEKI  PUBICZNEJ  W  BORKACH

W dniu 4 listopada 2006 roku  odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 50 - lecia Biblioteki.  Wśród zaproszonych gości byli :Sławomir Sosnowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Henryk Mateusiak – Wójt Gminy Borki, Mirosław Zając – Zastępca Wójta Gminy Borki, Andrzej Chojnacki – Przewodniczący Rady Gminy, Magdalena Wójcikiewicz i Krystyna Szubka przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Halina Pieńkus – Instruktor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim, Andrzej Kosek – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borkach, Grażyna Kratiuk – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Radzyniu Podlaskim, Henryka Markowska-długoletni pracownik biblioteki, obecnie emerytka, opiekunowie punktów bibliotecznych, dyrektorzy szkół, długoletni i najaktywniejsi czytelnicy.Część artystyczną przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Borkach. Uroczystości towarzyszyła wystawa  obrazująca dorobek biblioteki w ciągu 50 lat działalności w środowisku lokalnym oraz wystawa prac pokonkursowych „Pamięć Przeszłości”.

Fotoreportaż z 50 rocznicy GBP w Borkach:

W ramach akcji „Wakacje w bibliotece” gościliśmy harcerzy ZHP z Lubartowa . Spotkanie miało na celu przybliżenie wiadomości na temat historii i współczesności Bork.

Zapoznanie z historią i działalnością biblioteki

Zapoznanie z historią i działalnością biblioteki

Przedstawienie danych o gminie i zabytkach

Uwieńczeniem  spotkania były piosenki w wykonaniu harcerzy przy akompaniamencie gitary

Uwieńczeniem  spotkania były piosenki w wykonaniu harcerzy przy akompaniamencie gitary

Prezentacja z płyty CD  „Borki i jej mieszkańcy w starej fotografii”

Prezentacja z płyty CD  „Borki i jej mieszkańcy w starej fotografii”

 

"PAMIĘĆ  PRZESZŁOŚCI"

W ramach konkursu poświęconego regionalizmowi  Biblioteka  zorganizowała wystawy:

  HISTORIA BORK W STARYCH ZDJĘCIACH I DOKUMENTACH  i

  BORKI I ICH MIESZKAŃCY W STAREJ FOTOGRAFII

Wycieczka kl. I c gimnazjum

Omówienie wystawy pt. "Historia Bork w starych zdjęciach i dokumentach"

Oglądanie wystawy

Omówienie wystawy pt. "Borki i ich mieszkańcy w starej fotografii"

Wycieczka kl. I b gimnazjum

Prezentacja zbiorów regionalnych

Klasa I b z Panią Aldoną Sobczuk i bibliotekarkami

Wpis do kroniki biblioteki

Inne:

Spotkanie z pisarzem Wojciechem Próchniewiczem

Spotkanie z bajkopisarzem Zbigniewem Dmitrocą

Wypożyczalnia

Przy księgozbiorze dla dzieci

Stali czytelnicy

Wyszukiwanie w katalogu

Panie bibliotekarki przy pracy

Wypożyczanie książek

Gry na komputerze

Korzystanie z Internetu

Czytanie prasy

Wycieczka kl. IV b Szkoły Podstawowej

Spotkanie opłatkowo-noworoczne dla osób samotnych

Wystawa z okazji "Roku Andersena"

Konkurs ekologiczny, recytacja wiersza

Odbiór nagrody za zajęcie I miejsca we współzawodnictwie
  w kategorii bibliotek gminnych

 

Biblioteka bierze udział w Programach:

 

Strona Główna|Aktualności|Z kart historii|Filia|Misja|Oferta|Działalność kult-ośw.|Regionalia|Galeria|Godziny|Kontakt|Wyróżnienia|Linki